Що таке гроші: основні види та функції

Ми кожного дня проводимо безліч розрахунків, але ніхто не замислюється, що таке гроші й які функції вони виконують. Давайте ж розглянемо це поняття більш детально.

Згідно з даними енциклопедії, грошима є певний товар, який має максимальну ліквідність. Саме так студенти пишуть у свої рефератах. Але виходить, що сам собою цей товар не має цінності – його не можна використовувати в їжу, як одяг або житло. Але за гроші можна все це придбати, саме тому вони потрібні завжди, всім і в якомога більших об’ємах.

Наши предложения
Оглавление Расскрыть

Основні характеристики засобів оплати

 • є основним інструментом обмінних операцій при наданні товарів або будь-яких послуг;
 • визначаються як універсальний еквівалент в торгівлі;
 • виступають в якості оціночної міри праці або ж інших нематеріальних послуг.

Таке визначення грошей дозволяє використовувати їх в будь-яких операціях і здійснювати вимірювання цінності товару, послуг або будь-яких інших робіт у відповідному еквіваленті. Це дає можливість визначити порівняльну схему оцінки різних операцій як матеріального, так і нематеріального характеру.

Види грошей

 • Товарні. Товарні гроші визначаються як справжні чи повноцінні. Їх цінність дорівнює вартості металу, з якого вони виробляються. На сьогоднішній день монети, випущені з цінних металів, мають еквівалент, а також стандарт за вагою і зовнішнім виглядом, регламентований державою.
 • Паперові. Паперові гроші називають також неповноцінними. Вони є еквівалентом реальних платіжних засобів і мають завищену цінність. Випускаються вони для усунення дефіциту державного бюджету, і їх вартість залежить від різних обставин. Банкноти можуть втратити свою цінність в будь-який момент, в чому і полягає їх основний недолік.
 • Кредитні. По суті, кредитні гроші це боргові зобов’язання різного плану, які мають гарантію оплати. Це може бути вексель, чек або облігація. У будь-якому випадку, такі цінні папери є підставою виплати їх власникові певної суми коштів.

Як можна відзначити, гроші – це певний засіб розрахунку при різних обмінних операціях і вони можуть мати різну форму.

 • Вексель являє собою різновид цінних паперів, які мають чітко встановлений зразок. Такий засіб оплати надає можливість держателю отримати певну суму грошей, регламентовану договором.
 • Банкноти використовуються в даний момент повсюдно. Це грошовий знак, який має певний номінал і використовуваний при різних розрахунках. Цінність банкнот визначає економічний стан держави.
 • Чек є ще одним різновидом цінних паперів. На підставі чека можна отримати певну суму грошей у фінансовій організації, яка має законні підстави на його переведення в готівку.
 • Облігації – теж цінні папери, що мають довгостроковий характер. Вони передбачають виплату власникам відсотків, а також отримання грошових коштів через певний проміжок часу.
 • Ще один поширений різновид платіжних засобів – електронні гроші. Вони являють собою еквівалент реальних і використовуються при безготівкових розрахунках.

Види грошей та їх особливості визначають їхню основну сферу використання. Векселі, чеки та облігації є різновидом кредитних коштів. Їх застосовують при отриманні послуг або товарів з оплатою через певний час. Банкноти та електронні гроші використовуються при щоденних розрахунках за товар або послугу і не передбачають відтермінування платежів.

Значимість грошей

Раніше платіжні засоби були універсальною мірою вартості товару або послуги, але з розвитком економічних взаємин вони отримали додаткові властивості. Тож їхні функції можуть бути різноманітними.

 • Міра вартості. Будь-який товар має свою ціну, яка визначається методом співвідношення витрат на виробництво і вартості використаних ресурсів. Для визначення таких розрахунків використовується конкретна грошова одиниця, яка є основним засобом виміру цінності певного товару.
 • Засіб задоволення купівельної спроможності. В даному випадку має місце перехід товарної цінності в грошову. Тобто покупець надає продавцеві певну суму грошей, яка окупає цінність товару, і отримує натомість сам товар.
 • Платіжний засіб. За гроші можна отримати не тільки матеріальні товари, а й певні послуги, що оцінюються відповідно до встановлених еквівалентів.
 • Розподільча функція діє в рамках формування бюджету держави і полягає в переміщенні певних сум на різні потреби без їх компенсації.
 • В якості запобіжного накопичення. Якщо платіжні засоби не використовуються для отримання будь-яких матеріальних або нематеріальних благ, вони можуть накопичуватися для формування особистого капіталу, який можна використовувати на власний розсуд. В якості запобіжного накопичення. Якщо платіжні засоби не використовуються для отримання будь-яких матеріальних або нематеріальних благ, вони можуть накопичуватися для формування особистого капіталу, який можна використовувати на власний розсуд.

Єдине, що не є функцією грошей – це засіб виробництва, оскільки в економіці в даному випадку мають переважне значення інші чинники.

Їхня цінність визначається їх різновидом. Так, повноцінні гроші мають вартість, яка визначається ціною матеріалу, який був використаний при їх виготовленні. Неповноцінні гроші мають вартість, яка безпосередньо залежить від економічної стабільності та наявної в обігу грошової маси. Фактична їх цінність невелика, а теоретична безпосередньо залежить від формування ціни товару, вираженого в грошовому еквіваленті. Тому номінальна і реальна вартості можуть істотно відрізняться в залежності від різних факторів.

На сьогодні платіжні засоби є основою економічного товарообігу. Вони використовуються в будь-яких обмінних операціях або ж в якості визначення цінності, отже уявити існування без них досить складно. При розгляді будь-якої функції грошей приклади можна знайти в повсякденних діях, таких як покупка в магазині, замовлення або надання будь-яких послуг, отримання кредиту та багато іншого. При будь-яких обмінних операціях їх використовуються як еквівалент цінності і її визначення.

Що таке гроші: основні види та функції
1
(1 гол-в)
автор: Татьяна Коломиец

ПОХОЖИЕ ЗАПИСИ

Cashup - огляд кредитних умов і відгуки клієнтів
Cashup
8000грн под 1.7%
Перейти Обзор
Moneyboom - відгуки, огляд компанії, покрокова інструкція, недоліки
Moneyboom
250-4000грн под 1,75%
Перейти Обзор
Cashme - онлайн позики на найвигідніших умовах
Cashme
500-2000грн под 1.7%
Перейти Обзор
Отзывы

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Выгодные микрозаймы

Vistacredit - огляд кредитних умов і відгуки клієнтів
Vistacredit
Перейти Обзор
Милоан – онлайн кредит без скрытых комиссий
Милоан
Перейти Обзор
Global Credit - відгуки, огляд компанії, покрокова інструкція, недоліки
Global Credit
Перейти Обзор