Як працюють банки в карантин
Починаючи з 12 березня, Україна стала жити в умовах карантину через стрімке розповсюдження коронавірусу. В перші дні ізоляції запит у Гугла «чи працюватимуть банки під час карантину» був один із найзатребуваних. Згідно з указом уряду, весь бізнес, підприємства, крім стратегічних і промислових замкненого циклу, тимчасово зупинили свою роботу. Аби підтримати життєдіяльність країни, одні з небагатьох, кому дали дозвіл продовжувати діяльність, були фінансові установи.
Але теперішня робота банків відрізняється від графіку, що був раніше. Кожна організація внесла свої зміни та частково закрила деякі відділення. Проте НБУ зобов’язав всі фінорганізації забезпечити регулярне наповнення банкоматів гривнею, роботу головних офісів та основних відділень у спальних районах міст.
Особливості роботи банків під час карантину
Всі українські банки під час карантину внесли зміни у свій режим роботи і спілкування з клієнтами. Наприклад, всі установи вимагають обов’язкове носіння маски всіма відвідувачами і дотримання дистанції між ними. Також загальною мірою застереження розвитку корона вірусу стали санітарні години, коли банк зачиняється для проведення додаткової дезінфекції і провітрювання приміщень. Кількість таких обробок протягом дня коливається від однієї до трьох.
Також з’явились години пріоритетного обслуговування для пенсіонерів, аби убезпечити найбільш чутку до вірусу частину населення і не створювати масового скупчення людей. Переважна більшість банків призупинила роботу в карантин частини своїх відділень по Україні. Лише Приватбанк залишив діючими всі свої представництва. Як працюють банки під час карантину прописано у зведеній таблиці.
Назва банку | Графік роботи | Санітарні години | Закриті відділення | Індивідуальні заходи безпеки |
Райффайзен банк Аваль | 10:00-16:00
09:00-15:00 (в маленьких містах до 50 тис.)
|
протягом дня | 71 | прийом за попереднім записом;
скасував комісію зі всіх платежів IBAN.
|
Альфа Банк | 09:00-18:00 | по 15 хв.протягом дня | 45 | масочний режим, очікування черги на вулиці. |
Ощадбанк | 10:00-16:00 | сангодина + додаткова дезінфекція робочих місць, кас, інкасаторських машин | більш ніж 14% | 3-5 осіб у приміщенні, скасування блокування рахунків ВПО без ідентифікації |
Приватбанк | 08:30-17:30 | 12:30-13:30 | 0 | можливість обміну валюти тільки онлайн або термінал;
продовження на 90 днів терміну дії карт для виплат.
|
Креді Агриколь Банк | 09:00-17:00 | 13:00-14:00 | 17 | заборона оплати платежів через касу; |
Укрсіббанк | 10:00-16:00 | 13:00-14:00 | 45% | масочний режим;
5 осіб у відділенні.
|
Банк Південний | 10:00-16:30 | 11:00-11:15; 13:00-14:00; 15:45-16:00 | 22 | 5 клієнтів у відділенні;
масочний режим.
|
Які банківські операції можна проводити при карантині
Чи зачинилися банки на карантин найбільше переймалися пенсіонери, бо далеко не всі з них можуть користуватись банкоматами чи терміналами самообслуговування. При переході на скорочений режим роботи, фіну станови продовжили обслуговувати клієнтів через касу:
- Прийом комунальних платежів (лише Креді Агриколь Банк перестав приймати платежі через касу);
- Оплата кредитів;
- Видача пенсій і зарплат;
- Покупка валюти у населення.
Проте операції з видачі валюти готівкою банки призупинили або перевели в режим онлайн. Це пов’язано з тимчасовим призупиненням авіасполучення і доставки в Україну іноземних банкнот.
Хоч більшість банків і залишили працюючі каси, вони закликають клієнтів робити платежі онлайн за допомогою мобільних додатків або через особистий кабінет на сайті. Наприклад, Приватбанк запровадив спеціальну програму «Сам собі банкір» для людей від 45 років, де детально роз’яснюють, як користуватись банківськими послугами в мережі Інтернет. Банківські аналітики вже відмітили, що кількість скачувань додатку Приват24 з початку карантина збільшилась у 5 разів.
Як сплачувати комунальні платежі
Сплатити комуналку через додаток можна в розділі «Мої платежі», де потрібно обрати адресу проживання, за якою треба внести кошти, або прописати адресу самостійно. Так само можна відредагувати суму і номер рахунку підприємства. Якщо потрібний документ про оплату, там же можна відмітити «переслати квитанцію на імейл», а потім роздрукувати його. За переказ банк бере невелику комісію.
Немає комісії за платежі у Монобанку. Щоби сплатити через нього комуналку, треба обрати в розділі «Інші платежі» пункт «Комуналка і інтернет». Перевірте правильність адреси та особистого рахунку або введіть власноруч та сплатіть. Схожі сервіси є і в інших банках. Крім них оплату можна проводити через електронні сервіси оплати:
- Портмоне;
- EasyPay;
- iPay.
Користуватись ними доволі легко. На моніторі потрібно обрати послугу та підприємство, яке її надає. Перевірити правильність рахунку і внести необхідну суму. Щоби не виникало непередбачуваної заборгованості, пам’ятайте про комісію.
Як переказати гроші
Під час карантину фінорганізації продовжують робити міжнародні та внутрішньо українські грошові перекази. Проте одні працюють в штатному режимі, як, наприклад, Приватбанк, а в інших з’явились тимчасові обмеження або зміни в наданні цієї послуги.
Перекази міжнародних систем MoneyGram та Western Union в іноземній валюті на даний момент можна отримати лише зарахуванням суми на клієнтський рахунок. Якщо людина бажає отримати готівку, то це можливо лише з конвертацією в гривню за курсом на день зняття коштів. Переказ валютних операцій онлайн діє в Аваль банку, Райффайзен, Укрексімбанку. Якщо гроші треба перевести в гривні по Україні, це можна зробити кількома способами:
- банківський мобільний додаток;
- термінали самообслуговування;
- банкомати;
- у відділенні банка;
- дзвінок на короткий номер.
Як сплатити кредит
Внести щомісячний платіж за кредитом можна тими ж способами, що й до карантину. Більшість банків ввели послаблення для оплати позик і скасували всі комісії на погашення кредитних зобов’язань будь-якою картою. А мінімальну суму платежу по кредитній картці зменшили до 2%. Але для полегшення фінансової загрузки під час карантину, президент України Володимир Зеленський підписав закон, що забороняє нараховувати штрафи та пеню за прострочення кредиту.
Через коронавірус для всіх позичальників ввели кредитні канікули. Таке рішення стосується фінансових установ і всіх видів кредитів, розмір яких перевищує мінімальну зарплату. Тому якщо людина не в змозі сплачувати позику, вона може звернутись до банку з проханням надати їй відстрочку. Крім того, НБУ заборонив під час карантину стягувати заставу за іпотекою.
Як забрати вклад
Клієнти будь-якого банку без проблем можуть забрати вклад, причому в тій валюті, в якій він був відкритий. На видачу гривневих депозитів немає жодних обмежень. Що ж стосується доларів та євро, то власники валютних вкладів – єдині, хто під час карантину може отримати їх на руки. Проте одні організації, наприклад, Приватбанк, видають валюту лише тим, в кого строк дії депозитів добіг кінця. Інші банки видають готівкою долари не зважаючи на термін дії рахунка. Але якщо клієнт хоче зняти велику суму, треба заздалегідь робити заявку – так працює Рафййайзен банк Аваль. А в Альфа Банку ввели конвертацію доларів у євро, які можна зняти в касі.
Як оформити кредит під час карантину
Навіть в умовах карантину українські банки продовжують видавати кредити, хоча й не в такій кількості, як було раніше. Поки лише ПУМБ заявив про призупинення оформлення кредитів готівкою та кредитних карт. Інші організації поки що таких оголошень не робили, хоча і суттєво обмежили видачу нових позик.
Кабінет міністрів також дозволив діяльність в період карантину МФО та ломбардів, які також видають кредити, але не на довгостроковий термін. В Україні МФО позичають невеликі суми до 15 тис. гривень на місяць під 1-1,9% на день, а їхня діяльність регулюється законом «Про споживче кредитування». Для оформлення кредитів треба лише паспорт громадянина України. А ось ломбарди видають позики під заставу будь-якого ліквідного майна:
- ювелірних прикрас;
- побутової або будівельної техніки;
- мобільних телефонів і ноутбуків;
- антикваріату;
- автомобілів;
- нерухомості.
Якогось пакета документів, крім паспорта, також не потрібно, а відсоткові ставки коливаються в межах 0,2-1% на день.
Оформлення позик у банку
Не дивлячись на те, що переважна більшість банків не відмовились від позик, всі їхні зусилля зараз спрямовані на заморозку кредитів через корона вірус та їхню реструктуризацію. Основний відсоток оформлених кредитів під час карантину становлять позики для мікро та малого бізнесу, а також аграрного сектора. Для перших уряд України прописав пільгові умови кредитування, другі вважаються фінансовими аналітиками найбільш платоспроможними на момент виходу з карантину.
Прем’єр-міністр заявив про зниження відсоткової ставки до 0 і скасуванні нарахувань по вже оформленим позикам, лише щоб підприємець-позичальник зберіг до 80% колективу. Якщо казати про споживчі кредити, банки більш ретельно почали перевіряти потенційних клієнтів або й зовсім залишили таку можливість лише власникам їхніх зарплатних карт, наприклад, як Райффайзен банк Аваль.
Чи можлива позика в МФО
Робота МФО також зазнала змін в реаліях коронавірусу. В минулому місяці одразу 5 компаній заявили про припинення видачі позик под. 0% новим клієнтам і тепер їхні ставки такі:
- Є-гроші – 1%;
- Dinero – 1,8-2%;
- E-cash – 1,8-2%;
- Money4you – 1%;
- Gofingo – 1,8-2%.
Інші МКК про збільшення ставок поки не заявляли. Позики можна оформити онлайн, залишивши заявку на сайті. Менеджери обробляють їх оперативно – і вже через 15 хвилин кошти приходять на карту. Відділення МФО також працюють в штатному режимі, але на період карантину у приміщенні можуть знаходитись до 4 осіб.
Карантинні заходи внесли обмеження в роботу всіх фінансових організацій. Не дивлячись на те, що уряд дозволив їм вести свою діяльність, багато функцій банки перенесли онлайн, а частину працівників перевели на віддалену роботу. Графік прийому громадян також зазнав змін: у приміщенні повинно бути не більш ніж 5 осіб і всі в масках. Скорочені робочі години перериваються санітарними обробками робочих місць.
Комунальні платежі і виплати в гривнях відбуваються як і раніше, а ось готівкову валюту наразі купити важко, хоча власнику доларового депозиту без проблем повернуть його кошти. Внески за кредитом можна зараз не сплачувати – банки ввели канікули по всім видам кредитування, заявку на них можна оформити онлайн. Таким же чином можна взяти мікрозайм в МФО, обравши в інтернеті відповідну організацію. Фінансові аналітики констатують, карантин став форс-мажором для всіх учасників ринку, але у українських банків вистачить ліквідності прожити в такому режимі кілька місяців, а прийняті заходи допоможуть вийти з карантину достойно.
Добавить комментарий