Гроші, грошики, грошенята: що це, які їхні функції та види

Що таке гроші? Розумно припустити, що це перш за все показник розвитку будь-якого суспільства. Починаючи від примітивного використання черепашок, шкур і цінних предметів до біткойнів, людство шукало й знайшло спосіб вираження міри вартості і універсальний засіб обміну.

Наши предложения
Оглавление Расскрыть

chto takoe dengi

Види грошей та їх особливості

За видами їх можна поділити на такі групи.

 • По-перше, металеві, які з’явилися першими і були як золотими, срібними, так і мідними.
 • По-друге, паперові, їх виробляють відповідно з паперу.
 • По-третє, кредитні, які еволюціонували від векселів до кредитних карт.
 • І також, електронні, які являють собою цифровий запис на банківському або іншому рахунку.

Для початку давайте з вами дамо визначення грошей. Отже, це якийсь знак (монети, банкноти, електронний запис), який є загальним еквівалентом і використовується як засіб здійснення мінових відносин.

Щоб усвідомити і зрозуміти для себе, що таке гроші, рекомендуємо вам переглянути наступну лекцію «Визначення грошей: коротка історична довідка». Лекція тривати всього 11 хвилин, за які ви отримаєте ємну і точну інформацію з цього приводу та побачите процес трансформації людської думки, починаючи від Платона і Аристотеля, закінчуючи видатними економістами 20-го століття.

Важливі моменти в характеристиці грошей:

 • Обмін, торгівля: сприйняття як механізму, засобу обміну чи міри вартості.
 • Вартість: символічна і внутрішньо притаманна.
 • Держава: як законний платіжний засіб.
 • Властивості: зносостійкість, подільність, обмеженість пропозиції.

Функції грошей: приклади

В економічному середовищі заведено розшифровувати це поняття через основні функції. Тому розглянемо основні функції грошей і дамо їм визначення, наведемо зрозумілі приклади. Відзначимо також, що іноді функції поділяють на макроекономічні і на мікроекономічні. Але оскільки ми не маємо за мету розглянути всі можливі функції грошей, поговоримо про основні:

 • Функція засобу обміну (обігу). Це основна функція грошей і її розуміння легше розкрити на прикладі кінцевого споживача. Для нього – вони є способом обміну, отримання готової продукції. І якщо збільшується кількість грошей, то це призводить до зростання цін.
 • Функція міри вартості. Головною цю функцію грошей вважав Маркс. Якщо вони міра вартості, то так само гроші – це загальний еквівалент, адже всі ми вимірюємо капіталами. При цьому гроші мають і реальну вартість.
 • Функція засобу платежу. Її суть полягає в тому, що завдяки банкнотам, монетам та їхнім електронним замінникам тепер є можливість здійснювати платежі та вести облік боргів (кредитів). В розрізі цієї функції вони є лише символом.

Що не є функцією грошей

Із зазначеного вище випливає, що ті аспекти, які не визначає суть грошей, призначення та спосіб їх використання не можна вважати їхньою функцією. Потрібно розібратися в цьому понятті й усвідомити, що, наприклад, функцією грошей є статус засобу платежу, але не як засобу виробництва.

Що означає номінальна і реальна вартість грошей

Під терміном «номінальна вартість» розуміють вартість, яка зазначена безпосередньо на банкнотах чи монетах, як знак їхнього номіналу. Реальна вартість відрізняється від номінальної вартості тим, що показує дійсну вартість матеріалу, з якого виготовлені монети. Так, ми розуміємо, що реальна вартість паперової банкноти і золотої монети розрізняються. Виділяють також представницьку вартість грошей, як показник довіри до них населення.

Оценить
автор: Татьяна Коломиец

ПОХОЖИЕ ЗАПИСИ

Нові Кредити - швидкий спосіб вирішення фінансових проблем
Нові Кредити
500-7000грн под 2,50%
Перейти Обзор
ШвидкоГроші - відгуки, огляд компанії, покрокова інструкція, недоліки
ШвидкоГроші
600 - 10 000грн под 2%
Перейти Обзор
Finme - відгуки, огляд компанії, покрокова інструкція, недоліки
Finme
грн под
Перейти Обзор
Отзывы

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Выгодные микрозаймы

Global Credit - відгуки, огляд компанії, покрокова інструкція, недоліки
Global Credit
Перейти Обзор
Огляд кредитних умов від CreditUp
CreditUp
Перейти Обзор
Studentloan - швидкі онлайн кредити для студентів
Studentloan
Перейти Обзор